Τρίτη η εθνική χάντμπολ στο “Κύπελλο των Καρπαθίων”

Βαθμολογήστε
(0 ψήφοι)

Mpala-Handball

Την τρίτη θέση κατέλαβε η εθνική χάντμπολ ανδρών στο 45ο διεθνές τουρνουά “Κύπελλο των Καρπαθίων”, που διεξήχθη στο Πιτέστι της Ρουμανίας, καθώς στον «μικρό» τελικό του τουρνουά επιβλήθηκε 35-23 της Σλοβακίας.

Το επίσημο ντεμπούτο του με την εθνική ανδρών έκανε ο 19χρονος πλέι μέικερ Δημήτρης Παναγιώτου, που σημείωσε και δύο γκολ, ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι ΜάλλιοςΜπουκοβίνας και Τόσκας. Πρώτος σκόρερ της “γαλανόλευκης” ήταν ο Μπόσκος με επτά τέρματα και ακολούθησε ο Παπαδιονυσίου με έξι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν κυρίαρχο από το 20′ και μετά και επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, μετατρέποντας το 8-7 σε 14-7 (28΄) με σερί 6-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 16-10. Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου η εθνική “έτρεξε” επιμέρους σκορ 8-3 και κατάφερε να φτάσει στο +11 (24-13) στο 44′. Στο τελευταίο 15λεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 (35-22) στο τελευταίο λεπτό, πριν οι Σλοβάκοι μειώσουν στο τελικό σκορ.